1. АВТОР- ДИМЧО ДЕБЕЛЯНОВ
2. ЗАГЛАВИЕ- „ ПОМНИШ ЛИ, ПОМНИШ ЛИ ТИХИЯ ДВОР “
3. ЖАНР- ЕЛЕГИЯ
4. СЪДЪРЖАНИЕ- Лирическият герой се връща отново в своите спомени за тих дом в тих двор, където са разцъфналите белоцветни вишни. Той се чувства като затворник, наказан в реалното си съществуване за неизвестна вина. Изпитва страдание при спомена за шепот, щастлив смях сред белите цветове на вишните. Всичко това вече е невъзможно за него, то е като сън, нереален и неосъществим.
5. ГЕРОИ- лирическият герой, който се лута между съня и спомена. Реалността го погубва, кара го да се чувства нещастен. Раят на дните е останал безвъзвратно в миналото.
6. ХАРАКТЕРИСТИКИ- отчаяние, примирение на героя, дори смирение пред отминалото щастие и невъзможността за постигането му. Раздвоение на героя пред вечните въпроси на битието. Носталгия по изгубената хармония.
7. ХУДОЖЕСТВЕНИ СРЕДСТВА- Огледална симетрия на стиховете- повторение на първи, пети, шести стих в двете строфи
Реторичен въпрос- „Помниш ли, помниш ли тихия двор, /тихия дом в белоцветните вишни?“
Анафора- „сън“
Символ- белият цвят, „мрачен затвор“
Метафора- „аз съм заключеник в мрачен затвор“, „моята стража е моят позор“
Инверсия- „жалби далечни“, „спомени лишни“
Опозиции- светло- мрачно; спомен. Реалност, споделеност- отчужденост
8. ПОСЛАНИЯ- Споменът съхранява хармонията, щастието, мечтата. Той се превръща в прозрение за невъзможността да се осъществят стремежите, да се постигнат съвършенството и любовта. Лирическият човек страда от самотата на днешното си съществуване, щастливото минало му се струва сън, измислен свят, свят на вяра в илюзиите, свят на невинността.